"Экономика, в которой не бывает банкротств наверняка обанкротится" - Максим Звонарьов
Консультації
Ліквідація підприємства самостійно Як закрити ФОП. Крок за крокомЯк відкликати заяву про закриття ФОП Порядок звільнення працівниківАрхів при ліквідації підприємстваЗагальний огляд інституту банкрутства в УкраїніБанкрутство у Польщі Банкрутство в Ізраїлі Виконавче провадження в ЄвропіЛіквідація підприємства в РосіїПерша нова редакція Закону про банкрутство. Як це було...Банкрутство після самоліквідаціїСпособи закриття бізнесуВід банкрутства до санаціїБанкрутство. Судова практикаНотаріуси Київ
+38044 232-8910
Як відкликати заяву про закриття ФОП
Іноді буває необхідно відкликати заяву про закриття приватного підприємця в силу різних причин. Однак не завжди буває простим завданням відкликати заяву, яку вже прийнято державним реєстратором та проведено в Єдиному державному реєстрі. Нерідко трапляються випадки, коли держреєстратори просто відмовляють в прийнятті заяви посилаючись на те, що їх профільний Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» просто не містить відповідних положень, які б регулювали відкликання заяви про закриття ФОП. При цьому підприємці зі свого боку небезпідставно стверджують, що законодавством так само не передбачено і заборони на відкликання раніше поданої заяви про закриття ФОП.
Таким чином ситуація з відкликанням заяви про закриття ФОП на сьогоднішній день належним чином не врегульована законодавчо і є спірною. Неоднозначна в цій ситуації також і судова практика в адміністративних судах. Проте, якщо Ви все ж таки вирішите оскаржити рішення (дії, бездіяльність) держреєстратора в адміністративному суді, необхідно розуміти, що значна частина судової практики притримується думки про існування можливості скасування рішення про припинення підприємницької діяльності за ініціативою самого підприємця. У цьому випадку суди зобов'язують держреєстратора виключити запис про рішення закрити ФОП з ЄДР.
Наприклад, в Полтавському окружному адміністративному суді є не одна постанова, в якій в якості основної думки зазначено, що рішення про припинення підприємницької діяльності - це виключне право фізичної особи-підприємця, а тому фізична особа-підприємець також може прийняти рішення про продовження власної підприємницької діяльності.
Донецький окружний адміністративний суд вважає, що, оскільки чинним законодавством не врегульовано питання відкликання заяви про закриття ФОП, то в цьому випадку необхідно виходити з аналогії права (закону). За аналогією зазначений суд застосовує положення про односторонні правочини, передбачені ч. 1 ст. 214 Цивільного кодексу України, які визначають, що особа, яка вчинила односторонній правочин (у нашому випадку подала заяву про закриття ФОП), має право відмовитися від неї (від правочину) в односторонньому порядку. Іншими словами, подати заяву про скасування попередньої заяви про припинення ФОП.
Необхідно також розуміти, що чим більше дій було вже здійснено в процедурі закриття ФОП, тим складніше буде відкликати заяву про закриття ФОП. Наприклад, якщо підприємець вже був знятий з обліку в податковій, фондах загальнообов'язкового соціального страхування, тощо.
Ситуація з відкликанням заяви про закриття ФОП досить схожа за своєю природою на ситуацію зі скасуванням рішення про ліквідацію підприємства. Рішення про ліквідацію підприємства скасовується тим же органом, який його прийняв. Протокол з рішенням про скасування рішення про ліквідацію подається державному реєстратору. Тут знову ж таки виникають випадки, коли держреєстратори відмовляють у скасуванні запису про таке рішення, оскільки є прогалина з цього приводу в законодавстві.
Рішення підприємця про скасування рішення про закриття ФОП складається в довільній формі, але має відповідати загальним стандартам діловодства. Для зручності ми викладаємо тут приклад такої заяви.